Psychiatra, psycholog, psychoterapeuta - podstawowe różnice

Rozważając udanie się do terapeuty, czym kierujesz się w swoim wyborze?

W moim odczuciu wybór terapeuty nie jest prostą sprawą i zazwyczaj już na początkowym etapie może rodzić wiele pytań i wątpliwości. Pierwsza z nich to na pewno różnica między psychologiem, psychoterapeutą oraz psychiatrą. Często role te są mylone, ponieważ powszechnie przyjęło się, że zmagając się z wszelakimi trudnościami należy udać się do psychologa, który “przepisze leki, czy wypisze L4”. Nic bardziej mylnego! Jedyną osobą, która może podjąć się leczenia farmakologicznego jest lekarz psychiatra.

Psychiatra to osoba, która ukończyła studia medyczne, a następnie specjalizację psychiatryczną. W swojej praktyce zajmuje się rozpoznawaniem objawów, stawianiem diagnozy, wskazuje odpowiednie leczenie farmakologiczne. Może również zalecić psychoterapię. Tylko lekarz psychiatra ma możliwość wydawania dokumentów świadczących o stanie zdrowia psychicznego.

Z kolei psycholog ma za sobą ukończone pięcioletnie studia psychologiczne, zwieńczone otrzymaniem dyplomu. Może udzielać takich świadczeń psychologicznych jak: diagnoza psychologiczna, opiniowanie, orzekanie czy udzielanie pomocy psychologicznej. Tylko psycholog może stosować testy psychologiczne i na ich podstawie wydawać np. opinie. Do psychologa możemy zgłosić się z problemami dnia codziennego: np trudnościami w pracy, relacji partnerskiej, w kwestiach związanych z wychowaniem dzieci, przygnębieniem, czy też w sytuacji, kiedy potrzebujemy diagnozy m.in. intelektu lub osobowości.

Psychoterapeuta może być jednocześnie psychologiem, lecz nie musi. Może mieć za sobą ukończone studia humanistyczne lub medyczne. Konieczne jest jednak ukończenie podyplomowych studiów lub szkoły psychoterapii, które to zazwyczaj trwają ok 4 lata. Każde Towarzystwo Psychoterapeutyczne ma swoje poszczególne, dodatkowe wymagania, które należy zrealizować, by ukończyć szkolenie oraz uzyskać certyfikat psychoterapeuty. Psychoterapeuta zajmuje się terapią mającą na celu dokonanie określonej zmiany w funkcjonowaniu osoby, która zgłasza się po pomoc. Istnieje wiele rodzajów terapii, w zależności od teorii, na której się ona opiera. Ważne jest, by wybierając terapię dla siebie, przeanalizować założenia teoretyczne, określające sposób leczenia, jego przebieg, czynniki leczące oraz możliwą skuteczność. W Polsce główne nurty psychoterapeutyczne to: psychoanaliza, nurt psychodynamiczny, poznawczo -behawioralny, humanistyczno - egzystencjalny oraz systemowy.
wpis blog 1png